Lia Olguța Vasilescu spune că un guvern condus de Sorin Grindeanu ”ar trece fără probleme” cu voturile celor de la UDMR …

59

Lia Olguța Vasilescu, liderul PSD Craiova, afirmă că un executiv condus de Sorin Grindeanu „ar trece fără dificultăți” de votul Parlamentului cu sprijinul UDMR. Totodată, aceasta a lansat un nou atac la adresa fostului premier Ilie Bolojan, despre care spune că, pur și simplu, „nu vrea să plece de la Palatul Victoria”.

PNL a transmis că nu este dispus să acorde un sprijin necondiționat unui guvern PSD. Reprezentanții social-democraților au reacționat imediat, acuzând liberalii că alimentează criza politică fără precedent prin care trece România. În acest context, liderul PSD Craiova, Lia Olguța Vasilescu, susține că președintele PNL, Ilie Bolojan, pur și simplu „nu vrea să plece de la Palatul Victoria”.

”Pentru mine, vă spun sincer, nu a fost o surpriză, pentru că l-am văzut pe Ilie Bolojan și anul trecut în coaliție, când amenința de fiecare dată la început că își va da demisia din funcția de prim-ministru. (…)

Este clar că nu vrea să plece de la Palatul Victoria, nu știu de ce, pentru că nu mai are puteri depline, în afară că mai semnează niște contracte acum pe ultima sută de metri și mai face niște numiri. Altceva nu poate să facă”, a spus Vasilescu.

În același cadru, șefa PSD Craiova a declarat că Bolojan „a mințit de fiecare dată” atunci când s-a discutat despre susținerea unei noi formule guvernamentale. „A mințit de fiecare dată. La început a spus că își dorește un guvern tehnocrat. A primit un guvern tehnocrat. Apoi a cerut să nu existe PSD în componența lui. PSD nu a fost. După aceea a spus să nu fie nici PSD-iști vopsiți. N-au existat nici PSD-iști vopsiți. A cerut să nu fie nici secretari de stat și nici prefecți PSD. N-au fost. Cu toate acestea, nu a votat guvernul tehnocrat”, a declarat Vasilescu.

Lia Olguța Vasilescu consideră, de asemenea, că un guvern al social-democraților, condus de Sorin Grindeanu, „ar trece fără probleme” de votul Parlamentului cu sprijinul UDMR, alături de voturile acordate anterior cabinetului propus de Adrian Veștea.

„Dacă am avea voturile de la UDMR, vă spun că un guvern Grindeanu ar trece fără probleme. Eu am auzit că sigur că vor susţine şi un guvern de dreapta, din care să facă parte, dar dacă desemnarea ar fi făcută pentru Sorin Grindeanu cu un guvern monocolor PSD, eu am înţeles că l-ar susţine UDMR.

Noi suntem pregătiţi să intrăm la guvernare. (…) Cred că s-a dovedit la ultimul guvern, Veştea, care nu a trecut de Parlamentul României, dar a obţinut un număr de voturi. Cred că acele voturi pot să fie un punct de pornire pentru un guvern Grindeanu.

Votul e secret în Parlament, în mod normal nu ar trebui să ştim cum votează parlamentarii. Noi pornim de la un număr de voturi care au ajutat guvernul Veştea în Parlament. Dacă UDMR-ul ar veni alături, nu ar fi niciun fel de problemă să trecem guvernul prin Parlament.

Dacă UDMR-ul nu vine alături şi este pe partea dreaptă, noi am anunţat că nu putem să votăm un guvern din care nu facem parte”, a declarat ea, sâmbătă, după şedinţa Organizaţiei de femei a PSD, potrivit news.ro.

Șefa PSD Craiova s-a declarat convinsă că rebelii din PNL vor câștiga în instanță. ”Sunt convinsă că cei 20 vor câștiga în instanță, pentru că, până la urmă, nu știu ce li se reproșează acestor oameni ca să-și piardă calitatea de membru de partid”, a spus ea.

Rebelii din PNL au deschis un nou proces împotriva conducerii formațiunii. Aceştia au depus la Tribunalul București patru noi acțiuni prin care solicită suspendarea și anularea hotărârilor adoptate la Congresul Extraordinar al PNL din 21 iunie 2026.