A expirat ultimatumul lui Bolojan. Puciștii refuză să demisioneze, îl acuză pe liderul PNL că reduce la tăcere vocile critice din partid
Termenul limită stabilit de Ilie Bolojan pentru liderii PNL care au ales să îl susțină pe Adrian Veștea s-a încheiat luni, la ora 12.00. Liderul liberalilor a declarat în cadrul Congresului că toți cei considerați trădători vor fi eliminați din partid.
În cadrul Congresului Extraordinar al PNL desfășurat duminică, 21 iunie 2026, la Romexpo, cinci membri ai partidului au primit solicitarea de a demisiona până luni, la ora 12.00. Este vorba despre Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu, acuzați că au fost implicați în inițiative și acțiuni care au afectat interesele formațiunii. Ilie Bolojan, președintele PNL, le-a cerut să renunțe la calitatea de membri ai partidului. În cazul în care nu își prezentau demisia până la termenul stabilit, Congresul a mandatat Biroul Permanent să înceapă procedurile de excludere.
Reuniunea PNL desfășurată duminică, 21 iunie 2026, la Romexpo, s-a încheiat cu o susținere covârșitoare pentru Ilie Bolojan și pentru moțiunea propusă de acesta. Liderul liberal a primit 1.769 de voturi din totalul celor 1.842 exprimate, în timp ce 73 au fost declarate nule. Grupul care îl susține pe premierul desemnat Adrian Veștea, din care fac parte Hubert Thuma, Lucian Bode, Rareș Bogdan și Alina Gorghiu, a fost notificat că trebuie să își dea demisia până luni, în caz contrar urmând să fie exclus din partid.
Ca reacție, Lucian Bode a transmis că nu va ceda în fața ceea ce el consideră a fi o „amenințare cu excluderea” îndreptată împotriva celor care exprimă puncte de vedere diferite în interiorul formațiunii. În opinia sa, o eventuală excludere ar reprezenta o restrângere a dreptului la liberă exprimare în cadrul partidului.
„Noua viziune liberală începe cu ultimatumuri și se încheie cu amenințarea excluderii celor care îndrăznesc să aibă o altă opinie în interiorul partidului. Subliniez, doar in interiorul partidului. E deplorabil și hilar unde s-a ajuns. Nu am încălcat nicio decizie a PNL, nu am niciun motiv să demisionez. În toată cariera mea politică am acționat în interiorul structurilor statutare ale partidului și am respectat toate deciziile luate democratic”, a spus Bode.
Politicianul liberal susține că dezbaterile interne au fost transformate într-o confruntare artificială și afirmă că toate opiniile sale au fost prezentate exclusiv în cadrul structurilor și organismelor statutare ale partidului.
„Mi-am exprimat punctele de vedere în Biroul Politic Național și în structurile de conducere ale partidului, acolo unde se discută în mod normal deciziile politice. Nu am făcut altceva decât să spun lucruri argumentate, în acord cu principiile liberale”, a explicat fostul ministru de Interne.
Lucian Bode a precizat, totodată, că, în opinia sa, reforma partidului nu ar trebui să însemne excluderea vocilor critice din partid: „Dacă noul PNL consideră că sancționarea opiniilor diferite este o formă de reformă, atunci vorbim despre o abatere de la însăși esența liberalismului. Partidul trebuie să rămână un spațiu al dezbaterii, nu al excluderilor. […] Un partid care își exclude vocile critice nu se reformează, ci își pregătește eșecul în surdină. Cât privește demisia, atâta timp cât nu am încălcat nicio regulă și nicio decizie a partidului, nu văd niciun motiv pentru care aș face un pas înapoi”.
La rândul său, Alina Gorghiu a catalogat duminică drept „abuzivă” hotărârea Congresului Extraordinar al partidului de a solicita demisia sa și a altor liberali importanți, precizând că exprimarea liberă a opiniei nu poate fi considerată delict.
„Eu ca fost preşedinte am şi dreptul, dar am şi obligaţia şi am spus-o lui Bolojan în ultima şedinţă de Birou Politic Naţional să atragă atenţia că această ruptură, dacă are loc, va fi în detrimentul Partidului Naţional Liberal. Nimeni nu poate să decidă excluderea unui membru a cărui singură vină este libertatea de exprimare şi de conştiinţă în interiorul partidului.
Dacă eu sunt în situaţia aceasta de a fi exclusă de Ilie Bolojan, nu este pentru că e foarte stăpân pe situaţie, ci pentru că îi este frică de faptul că un premier PNL va fi învestit mâine în Parlamentul României şi că situaţia României va fi deblocată. Vom reveni în PNL pentru că PNL este un partid istoric, care ştie ce înseamnă legea, respectul de sine, libertatea de exprimare şi de conştiinţă”, a transmis deputata.
Și Rareș Bogdan a criticat apropierea dintre PNL și USR, iar despre Ilie Bolojan a spus că îndepărtează partidul de valorile sale tradiționale și conservatoare.
„Ar fi culmea ca azi, la Congres, colegii mei să înlocuiască și săgeata noastră liberală cu o trotinetă și eventual un rucsac în culorile curcubeului! Nu e sigur că nu urmează, cu 4 din 8 vicepreședinți PNL adepți ai exagerărilor ideologice ale mișcării woke (de exemplu, boicotarea unor persoane sau opere pentru comportamente considerate ofensatoare(!!). Activiști agresivi care încearcă să schimbe din temelii normele culturale și tradițiile, mândri și agresivi mânuitori ai cancel culture. Vicepreședinți poziționați și împotriva Partidului Republican din SUA deoarece la Casa Albă se află Donald Trump (pentru încă 2 ani și jumătate). Cu oameni care nu pricep că indiferent cum se numește omul cu reședința în 1600 Pennsylvania Avenue Washington DC, el reprezintă SUA, nu complexul turistic cu același nume din județul Mehedinți, mă pot aștepta la orice.
Aceștia sunt oamenii pe care Ilie Bolojan îi introduce în PNL, pulverizând tot ce înseamnă istoria liberalismului românesc! Termenul „Rădăcini” din platforma comercială a domnului Bolojan nu înseamnă acele baze structurale ale liberalilor care au modenizat România, ci sclavia pe care o dorește liberalilor naționaliști, condamnați la categoria „Sclava Isaura”. Cu gura cusută, c-așa-i stă bine democratului? Acum direct, abrupt, până acum prin ghioagele neoprogresiste din presă.
Omoară cu bună știință PNL, cum a omorât, din nepricepere strigătoare la cer pe chestiuni de macroeconomie si refuzul investițional non-german, economia României în ultimul an.
5 trimestre de scădere a consumului! Concentrare pe micro-management, ca la o fermă de vaci! Nu o atitudine de premier al unei țări de 23 de milioane de oameni care are nevoie de investiții și prioritizare, de reforme reale și scăderi cu adevărat ale cheltuielilor statului.
Îi rog pe colegii mei prezenți în sală să facă un efort și să privească realitatea economică și promisiunile făcute acum 11 luni de către cel pe care ei îl consideră Mesia ideologic. El îl văd așa cum este: doar un farseur nepriceput, dar agresiv și încăpățânat. Căruia tare-i mai place să fie lăudat, lustruit, admirat – dovadă e corul antic care-l salută dimineața, îl aduce ceai, cremă de gălbenele, recită ode. Mă bucur ca mă reprezint singur, nu am nevoie să căpușez pe cineva. Bilanț: Peste 100.000 de firme românești închise într-un an!”, a precizat Rareș Bogdan.