Ferească Dumnezeu! Ce ați făcut cu litoralul românesc? Ce ați făcut cu turismul? Este un dezastru!”. Elena Udrea reacție dură
După ce a fost eliberată din închisoare, unde a executat o pedeapsă de mai mulți ani în „Dosarul Gala Bute”, Elena Udrea a devenit tot mai prezentă în mediul online. De curând, aceasta a ales să petreacă o vacanță la mare, pe litoralul din România.
Potrivit celor scrise chiar de ea pe pagina personală de Facebook, Elena Udrea a mers împreună cu fiica sa, Eva, pentru câteva zile de relaxare în Mamaia, deși numeroși apropiați au sfătuit-o să opteze pentru litoralul bulgăresc de la Marea Neagră.
Imediat după sosirea în stațiunea Mamaia, fostul politician a criticat dur autoritățile din cauza modului în care arată plajele foarte întinse de pe litoralul românesc. Fostul ministru s-a declarat profund nemulțumit de ceea ce a găsit la fața locului.
„Cu toate că aproape toată lumea mi-a recomandat să aleg Bulgaria dacă vreau să mă bucur de câteva zile plăcute la soare alături de Eva, la începutul vacanței, eu am ținut neapărat să vin la Mamaia. Doamne ferește! Ce ați făcut cu litoralul nostru? Ce s-a ales de turism? Situația este dezastruoasă!
Mai bine de jumătate dintre localuri sunt închise, iar multe dintre ele au fost scoase la vânzare. Doar câteva plaje sunt amenajate, iar până la ele trebuie să mergi sute de metri pe poteci trasate prin întinderi uriașe de nisip, lăsate mai degrabă pentru pescăruși decât pentru turiști. Iar când ajungi, în sfârșit, și vrei să cumperi o sticlă cu apă, afli că ministra Mediului a interzis beach barurile, așa că poți bea doar dacă ai venit pregătit cu apă din supermarket.
Dar dacă ai nevoie să mergi la toaletă? Tot ministra Mediului ar fi interzis și toaletele! Practic, dacă nu mai poți aștepta până la hotel, singura soluție ar fi marea!
Ministrul Mediului? Ce caută Ministerul Mediului în problema turismului? Plaja nu este o rezervație naturală, pentru pescăruși, meduze și alge! Are nevoie să fie organizată și să ofere servicii turiștilor, pentru ca aceștia să vină, agenții economici să funcționeze eficient, iar turismul românesc să prospere.
Unde este responsabilul pentru turism? Există așa ceva în guvernul lui Bolojan? Nu este de ajuns că ați distrus tot în țara asta și că dați resursele țării pe nimic străinilor? Acum nenorociți și turismul și îi obligați pe români să își petreacă vacanțele în străinătate? Dacă trăia Ceaușescu, v-ar fi condamnat pe viață pentru nenorocirea adusă României!
Proprietarul plajei unde ne-am oprit ne spune că, de la anul, se va muta în Bulgaria, dacă lucrurile vor rămâne așa. Încerc să-l încurajez să mai aibă puțină răbdare. Poate, totuși, va exista cineva potent în politică să formeze un nou guvern și să-i trimită acasă pe acești incompetenți și trădători de țară”, a scris Elena Udrea pe celebra rețea de socializare.
Mesajul publicat de Elena Udrea s-a răspândit rapid pe rețelele sociale și, în aproximativ 12 ore, a strâns peste 10.000 de aprecieri, aproape 3.000 de comentarii și în jur de 500 de distribuiri. Printre cei care au reacționat s-au numărat și persoane care i-au reamintit că a făcut parte din guvern în trecut și că plajele lărgite din Mamaia nu au apărut în perioada în care Ilie Bolojan ocupă funcția de prim-ministru.
Internauții au criticat-o dur pe Elena Udrea.
„Stai puțin, pentru că problema aceasta nu există doar de șase luni, de când Bolojan este prim-ministru. Sunt convins că dacă România ar fi împărțită în două, o parte administrată de domnul Bolojan și cealaltă de cine considerați dumneavoastră potrivit, diferențele ar fi uriașe”, dar și
„Dragă mea, nu ministra Mediului este cea care a făcut plajele atât de late. Litoralul a ajuns în această situație din cauza altora, a celor care sperau să ridice hoteluri fără canalizare chiar pe plajă. Actualul ministru al Mediului doar a eliminat din mare câteva conducte de canalizare”, au fost printre cele mai apreciate reacții primite de fostul ministru.
În plus, alți utilizatori ai rețelelor sociale au susținut că toți cei care desfășoară afaceri pe litoral ar trebui să dispară din peisaj, considerând că au încercat să profite de hotărârile luate de-a lungul timpului în zonele de la malul mării.
„Plajele au fost mărite și prăpădite de câțiva ani, până să fie ministră Buzoianu, să fim sinceri. Eu am fost acum vreo patru ani la Mamaia și era praf plaja, mergeam un kilometru până la mare, erau numai scoici rupte, nu puteai merge desculț pe plaja. Plus că nepoțica a făcut enterocolită că-i plăcea în mare cu părinții. A trebuit să plecăm acasă mai devreme. Prețurile erau nesimțite!
Așa că nu mai dați vina în stânga și în dreapta, că aceste disconforturi sunt mai de mult, nu de un an. Iar cu scurgeri de la toalete, ce doriți să intrăm în marea plină cu dejecții?” și „Plaja a fost lărgită din foamea de a avea mulți turiști. Și era guvernarea PSD!
Faptul că actualul guvern a spus stop la mânării e un început de a reveni la un normal. Bineînțeles că cei care au afaceri acum acolo v-or trebui să dispară, sunt cei nesătuli care credeau că o să aibă mulți turiști pe plaja lor largă” au mai scris oamenii pe Facebook, în dreptul postării pe care a făcut-o Elena Udrea.