Ciprian Ciucu și-a dat demisia
Ciprian Ciucu a renunțat la funcția de președinte al PNL Sector 6 București, după acuzațiile formulate împotriva sa în dosarul aflat în instrumentarea DNA. Miercuri, instanța a respins solicitarea primarului Capitalei privind ridicarea măsurii controlului judiciar.
Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar în dosarul în care este anchetat de DNA pentru presupusă luare de mită. Primarul Capitalei și-a prezentat demisia din fruntea PNL Sector 6 București, ca urmare a acuzațiilor formulate în dosarul investigat de DNA, potrivit știripesurse.
Primarul Bucureștiului nu are interdicție de a-și exercita atribuțiile de serviciu, însă trebuie să respecte mai multe obligații, printre care prezentarea ori de câte ori este convocat de organele de urmărire penală, anunțarea schimbării domiciliului și interdicția de a părăsi limitele teritoriale stabilite prin ordonanțele procurorului fără aprobarea prealabilă a organului judiciar competent.
Procurorii anticorupție susțin că, în intervalul noiembrie – decembrie 2025, Ciprian Ciucu ar fi beneficiat de servicii de promovare și consultanță electorală în campania pentru alegerile destinate Primăriei Capitalei, oferite de oameni de afaceri cărora, în schimb, le-ar fi emis autorizația de construire pentru un ansamblu rezidențial din București.
Acesta a negat toate acuzațiile formulate de DNA și a afirmat că este nevinovat: „Se pare că anumite persoane s-au folosit de numele meu și ar fi solicitat diverse sume invocând numele meu în campania electorală de anul trecut”.
Totodată, Ciprian Ciucu a hotărât să renunțe la candidatura pentru funcția de prim-vicepreședinte al partidului, în contextul dosarului penal deschis pe numele său. El a declarat că „PNL trebuie să aibă o conduită ireproșabilă pentru a recâștiga încrederea românilor”. Anunțul a fost făcut înaintea Congresului PNL desfășurat în data de 21 iunie.
„Partidul Naţional Liberal va avea mâine (n.r. – duminică, 21 iunie) un congres esențial pentru direcția în care merge România pe termen mediu și lung. Am primit propunerea din partea colegilor mei de a candida pentru poziția de Prim-vicepreședinte al PNL, fiind asigurat de o largă susținere din partea lor.
Din cauza dosarului deschis săptămâna aceasta pe numele meu, nu vreau să îi pun în situația de a avea un Prim-vicepreședinte urmărit penal. PNL trebuie să aibă o conduită ireproșabilă pentru a recâștiga încrederea românilor și să nu i se arunce permanent în față situația mea. Știm cum fac ei.
Am convingerea că este o decizie corectă față de colegii mei! Este o decizie corectă pe termen lung, este decizia mea.
Pentru că pleacă pe un nou drum și pentru urmează o luptă grea cu PSD și cu sistemul, PNL trebuie să dețină avantajul moral!
Acum nu trebuie să fie despre persoana mea și despre ceea mi s-ar cuveni mie în urma acestor ani de muncă, ci despre lupta care va urma. Partidul nostru are în continuare multe resurse de competență și integritate pe care să le aducă în lupa pentru România!”, a precizat Ciprian Ciucu pe pagina de Facebook.
Ciprian Ciucu a mai scris că se va concentra exclusiv pe serviciul public pentru bucureșteni și pe rezolvarea problemelor orașului: „În ceea ce mă privește, în viața publică mă voi dedica exclusiv serviciului public în slujba bucureștenilor.
Am prea multe de făcut pentru a pune orașul la punct iar timpul este scurt. Nu, nu mă las, nu o luați așa! Doar mă repliez pentru pentru a rezista cu demnitate împotriva a ceea ce este orchestrat împotriva mea. Dar am încredere în justiție.
Vă mulțumesc din suflet pentru sprijinul pe care mi l-ați acordat în mediul on-line și pe stradă! Să știți că a contat mult pentru mine în această perioadă grea! Strângeti rândurile în jurul lui Ilie Bolojan! Sus inima colegi liberali, sus inima România!”.