Reactia Moscovei după ce Emil Boc a interzis imnul Rusiei în Sala Polivalentă din Cluj: “România să fie privată de…”

49

Emil Boc, primarul municipiului Cluj-Napoca, a transmis un mesaj extrem de ferm către Vladimir Putin, liderul Federației Ruse. Răspunsul venit de la Moscova nu a întârziat să apară.

Federația Internațională de Gimnastică (FIG) a hotărât recent să elimine restricțiile impuse și să le permită din nou sportivilor ruși să participe la competiții sub steagul și imnul național. Cluj-Napoca se pregătește să găzduiască, în intervalul 26-28 iunie 2026, Cupa Mondială de gimnastică ritmică, iar Emil Boc a transmis un punct de vedere categoric. Iată ce mesaj i-a adresat edilul clujean președintelui Vladimir Putin.

Rusia a reacționat după decizia luată de Emil Boc

Primarul Emil Boc a anunțat că imnul Federației Ruse nu va fi difuzat în Sala Polivalentă din Cluj în cadrul Cupei Mondiale de gimnastică ritmică, iar autoritățile de la Moscova au reacționat, solicitând ca România să nu mai primească dreptul de a organiza competiții sportive internaționale.

”Aceasta reprezintă o încălcare a obligațiilor organizatorului competițiilor internaționale. Dacă această situație nu va fi remediată, atunci organizatorul trebuie să fie sancționat, atât de către federația internațională, cât și de Comitetul Olimpic Internațional.

Am văzut deja decizii ale federațiilor internaționale privind privarea unor țări de dreptul de a organiza competiții din cauza neadmiterii sportivilor ruși. Și în acest caz, același scenariu o va aștepta pe România.

În ceea ce privește primarul orașului, este evident vorba de o acțiune de PR politic. Vrea să-și câștige popularitatea”, a declarat Dmitri Svișcev, prim-vicepreședinte al Comisiei pentru cultură fizică și sport din Duma de Stat, conform news.ro.

Fosta antrenoare emerită încă din perioada URSS, Valentina Rodionenko, i-a transmis lui Emil Boc să-și vadă de treburile orașului și să nu se amestece în politică. ”Sincer vorbind, nu m-am așteptat ca, după decizia clară și fără echivoc a federațiilor internaționale și europene de gimnastică de a ridica toate restricțiile impuse sportivilor ruși, să poată avea loc astfel de incidente.

Primarul orașului în care se desfășoară turneul nu poate decide în ce condiții să permită participarea unor gimnaști sau a altora. Consider că Federația Internațională de Gimnastică trebuie să trateze foarte serios astfel de chestiuni și să insiste asupra respectării integrale a deciziilor adoptate anterior.

În caz contrar, competițiile trebuie mutate sau anulate. În ceea ce-l privește pe primar, acesta ar trebui să se gândească în primul rând la cum să îmbunătățească viața locuitorilor acestui oraș, nu să se ocupe de politică”, a spus Rodionenko.

Mesajul lui Emil Boc pentru Vladimir Putin

Cluj-Napoca va fi gazda unei noi întreceri sportive importante în această vară. Municipiul va organiza Cupa Mondială de gimnastică ritmică în perioada 26-28 iunie. Emil Boc, cel care a ironizat-o pe U Craiova după finala Cupei României câștigată de U Cluj, a transmis un mesaj fără echivoc, precizând că în BTarena, sala în care Simona Halep și-a anunțat oficial retragerea din tenis, nu vor fi intonate imnul Rusiei și nici afișat drapelul acestei țări, indiferent de rezultatele obținute de sportivi.

„Aș vrea să fie foarte clar și răspicat și fără echivoc. În Sala Polivalentă BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară. Această decizie nu este o formă de protest față de sportivi, nu am nimic cu sportul, susțin sportul, dar nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene, la Cluj, (n.r. într-o) țară care și-a exprimat de atât de multe ori poziția împotriva agresiunii Rusiei raportată la Ucraina și, de asemenea, în Uniunea Europeană care a rămas fermă în a condamna actul de agresiune al Rusiei la adresa Ucrainei., a declarat Emil Boc, într-un material video postat pe contul personal de pe Instagram.

Municipalitatea a acceptat organizarea competiției în baza regulamentului aflat atunci în vigoare, care interzicea în mod clar folosirea acestor simboluri. Primarul solicită Federației Internaționale de Gimnastică să respecte condițiile stabilite la momentul atribuirii evenimentului.

Totodată, acesta a precizat că decizia nu reprezintă o acțiune împotriva sportivilor, ci exprimă refuzul ferm de a permite afișarea simbolurilor unui stat considerat agresor pe teritoriul României, țară care condamnă războiul declanșat împotriva Ucrainei.