Kelemen Hunor: “Au fost două propuneri de prim-ministru: Victor Ponta și o altă propunere de la un alt grup”
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat că, în cadrul consultărilor desfășurate la Palatul Cotroceni cu șeful statului, Nicușor Dan, au fost discutate două variante pentru funcția de prim-ministru, una dintre acestea fiind numele fostului premier Victor Ponta.
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a precizat miercuri că, în timpul discuțiilor purtate cu Nicușor Dan la Palatul Cotroceni privind constituirea unui nou cabinet guvernamental, grupurile parlamentare au înaintat două propuneri pentru postul de premier.
Victor Ponta, care a ocupat în trecut funcția de prim-ministru, a fost nominalizat din nou pentru conducerea Guvernului de către grupul parlamentar Uniți pentru România, iar o altă candidatură pentru această poziție a venit din partea unui grup parlamentar diferit.
„Au fost două propuneri de prim ministru; Victor Ponta din partea unui grup format din parlamentari care au plecat din formaţiunile cu care au intrat în Parlament şi o altă propunere de la un alt grup, tot aşa format din parlamentari care au intrat în Parlament pe listele POT şi SOS.
Şi a fost din partea colegilor de la PSD o asumare de a merge la guvernare, dar n-am auzit de la ei, nici de la preşedinte, că ar fi avut o propunere de premier. Dar asta nici nu contează, până la urmă, pentru că, în momentul în care ai făcut un acord parlamentar, se poate merge mai departe”, a declarat Kelemen Hunor la RFI.
Kelemen Hunor a explicat că mai există o variantă de guvernare, cea a unui guvern minoritar construit în jurul PNL-USR-UDMR.
„Partidele trebuie să-şi asume guvernarea, că asta este construcţia noastră instituţională. Acum să vedem ce facem astăzi, mâine. Eu i-am spus la consultări domnului preşedinte Dan să lase un timp de o zi, o zi şi jumătate pentru partide, să găsească o formulă.
Deci, din acest punct de vedere, cel puţin în ceea ce ne priveşte, acest anunţ al preşedintelui Dan este într-o relaţie corectă cu confruntările de ieri”, a spus liderul UDMR.
SURSE Sorin Grindeanu ar putea fi numit premier! Când va face Nicușor Dan marele anunț
PSD pare tot mai aproape de preluarea guvernării, iar numele lui Sorin Grindeanu este vehiculat ca principal favorit pentru funcția de premier.
Surse politice declară că următorul premier numit ar putea fi din interiorul PSD-ului, după ce social-democrații au transmis că nu vor vota un guvern din care nu fac parte.
Sunt vehiculate și alte nume în interiorul PSD: Alexandru Rogobete, actualul ministru al Sănătății, dar și europarlamentarul Victor Negrescu, ambii fiind menționați în discuțiile privind viitoarea formulă guvernamentală.
PSD respinge condițiile PNL
Negocierile politice privind formarea unui posibil guvern PSD sunt marcate de tensiuni legate de condițiile impuse de partenerii de discuție, în special din partea PNL, în eventualitatea susținerii unui executiv condus de social-democrați.
Surse politice susțin că PSD respinge ideea ca un partid mai mic să aibă un cuvânt decisiv în stabilirea componenței unui guvern în care premierul ar proveni din rândul social-democraților. În viziunea PSD, responsabilitatea alcătuirii listei de miniștri ar trebui să revină formațiunii care își asumă conducerea executivului.
În același timp, social-democrații nu exclud includerea unor miniștri cu profil tehnocrat în portofolii considerate sensibile. Printre variantele discutate în plan informal se numără Ministerul Afacerilor Externe și Ministerul Finanțelor.
Pentru portofoliul de la Finanțe este vehiculat numele lui Alexandru Nazare, ca posibilă opțiune tehnocrată, văzută drept o soluție de continuitate instituțională și expertiză, în contextul în care viitorul executiv ar urma să gestioneze rapid dosare economice importante și negocieri cu impact major.