Tatăl fetei care a fost găsită moartă pe câmp, declarații după tragedie. “Un cioban, recidivist criminal, mi-a executat fiica…”

24,338

Tatăl fetei care a fost găsită moartă pe câmp, declarații după tragedie. Adolescenta făcea practică la ferma din Bihor: „Un cioban mi-a executat fiica”. Tânăra de 18 ani a fost găsită moartă pe un câmp din localitatea Tămășeu, județul Bihor. Copleșit de durere, tatăl fetei a ajuns la locul unde a fost descoperit trupul neînsuflețit al fiicei sale.

După ce și-a înjunghiat victima, Bóné Jozsef-Zsolt (foto) a fugit și s-a ascuns la mai puțin de un kilometru de locul în care i-a curmat zilele Alisiei. Odată prins, și-a recunoscut fapta din prima, pretinzând însă că nu știe de ce a omorât-o.

ARESTAT 30 DE ZILE
A făcut-o… „din gelozie”

Întrebat de ce a omorât-o pe Alisia și dacă a vrut să facă acest lucru, el a răspuns scurt: „N-am vrut”, apoi a adăugat: „Din gelozie”. Tot la instanță, suspectul a spus că îi pare rău. La ieșirea din Palatul de Justiție, întrebat din nou despre motivul crimei, Bóné a repetat că a acționat din gelozie, iar când jurnaliștii l-au întrebat concret dacă și-ar fi dorit o relație cu fata, dar aceasta l-a refuzat, a răspuns: „Da, da”.

Bărbatului îi este greu să accepte tragedia. Acesta a declarat că principalul suspect în cazul morții adolescentei este un cioban de 39 de ani, angajat la ferma unde fata își desfășura stagiul de practică.

“Un cioban, recidivist criminal, mi-a executat fiica. Făcea practică la el. l-a tăiat gâtul fetei noastre, care făcea practică la el. Puscăriasul respectiv o ținea pe față de mână și o trăgea în lanul de rapită!” a spus tatăl fetei, distrus de durere.

Tatăl Alisiei, Incze Zsolt, spune că mama fetei a mers la fermă să-i ducă haine și încălțăminte uscate. „Fata a sunat-o pe nevastă-mea să-i ducă ciorapi și pantofi uscați, că plouase”, povestește bărbatul. Când femeia a ajuns acolo, adolescenta nu mai era de găsit, nu mai răspundea la telefon, iar o angajată a dezvăluit că o văzuse intrând în lanul de rapiță, aproape târâtă de un alt angajat al fermei, Bóné Jozsef-Zsolt.

Bărbatul spune că atunci a simțit că ceva rău s-a întâmplat, mai ales că știa trecutul lui Bóné. „Fata era afară, cu ciobănița cu caprele, și criminalul ăla venise cu bicicleta. Ciobănița a spus că a agresat fata și a tras-o în câmp. Când am auzit că un tâlhar și un criminal e cu fata și fata-i dispărută, vă dați seama că am sunat la 112”.

Bărbatul face acuzatii grave si spune că ambulanta a venit foarte târziu, doar după ce a sunat de mai multe ori la 112.
“Stau si se uită unul la celălalt…În ce tară trăim? ○ oră si jumătate m-am rugat să trimită un echipaj să o salveze. Am sunat de -6 ori. După o oră și jumătate a venit ambulanța”.

Tatăl fetei a răbufnit, acuzând autoritățile că ar fi intervenit prea târziu raportat la primul său apel la 112. Într-o filmare făcută la locul tragediei, bărbatul apare disperat și revoltat, susținând că s-a rugat de operatori să trimită un elicopter SMURD. „M-am rugat, m-am pus în genunchi o oră jumate să trimită un elicopter. N-au fost în stare să-mi salveze fata. Criminalul i-a tăiat gâtul”, spunea acesta.

Cadavrul fetei a fost găsit pe un teren aflat în apropierea fermei de animale, iar anchetatorii au observat mai multe urme de violență în zona gâtului.

Suspectul a fost capturat la scurt timp după incident. Pentru găsirea lui, autoritățile au folosit drone și câini special antrenați pentru urmărire.

Adolescenta era elevă la un liceu cu profil agricol și vorbise prin apel video cu diriginta sa cu puțin timp înainte de tragedie.

Profesoara voia să se asigure că eleva ajunsese la practică, însă ulterior tânăra nu a mai răspuns la telefon. Ultima dată, fata a fost observată de localnici alături de ciobanul angajat la fermă, care fusese eliberat condiționat pe 24 aprilie 2025, după ce în 2010 primise o condamnare de 20 de ani de închisoare din partea Tribunalului Bihor pentru omor și tâlhărie, notează ebihoreanul. Trupul fetei a fost găsit de proprietarul fermei, după ce o angajată a anunțat că îngrijitorul plecase împreună cu adolescenta și a sesizat autoritățile.

Din primele informații, se pare că între victimă și presupusul agresor ar fi existat o relație, însă motivele exacte ale crimei nu sunt încă cunoscute, iar familia și apropiații fetei resping această variantă.

Recidivistul de 39 de ani a fugit după comiterea faptei, iar polițiștii au declanșat imediat operațiuni de căutare cu drone și câini de urmă.

“Polițistii Inspectoratului de Poliție Judeţean Bihor, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor, desfăsoară activități pentru depistarea unul bărbat- Bóné Jozsef-Zsolt, de 39 de ani, din ocalitatea Parhida, judetul Bihor, bănuit de implicare într-o faptă de omor,comisă în cursul zilei de 8 mai a.c., în localitatea Pahida, județul Bihor”, a anunțat IPJ Bihor în cursul zilei de vineri.
După câteva ore, vineri seara, individul a fost găsit într-un lan de rapită.