Motivul pentru care CSM a depus plângere penală împotriva Oanei Gheorghiu
Scandal major în politică și justiție. Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a anunțat luni că a depus o plângere penală împotriva vicepremierului Oana Gheorghiu, acuzând-o de instigare la ură, violență sau discriminare, ca urmare a comentariilor recente privind pensiile speciale ale magistraților.
Declarațiile care au provocat reacția CSM
Într-un interviu televizat, Oana Gheorghiu a susținut că România nu mai poate susține financiar pensiile speciale, comparând veniturile magistraților cu lipsurile grave din sistemul sanitar și cu situația dramatică a copiilor nevoiași.
„Eu le-aş transmite magistraţilor un mesaj – le-aş spune că îi înţeleg. Este foarte greu să renunţi la un lucru care ţi s-a dat. (…) Este foarte greu să beneficiezi ani de zile, zeci de ani de asta şi dintr-o dată să ţi se spună că nu îl mai ai. Pentru oricine ar fi greu să facă asta. Dar cred că a fost un fel de Caritas acest lucru. Ei au fost prinşi într-un Caritas, care nu putea să dureze la nesfârşit şi oamenii care sunt pragmatici şi raţionali ar trebui să înţeleagă asta. România nu îşi permite să mai plătească aceşti bani, nu îşi permite să mai aibă pensionari speciali. Nu avem cum. Iar dacă banii aceia trebuie să se ducă la ei pentru că dau sentinţe îi iau de undeva şi îi pot lua de la gura unui copil care se culcă flămând, de la bugetul unui spital care nu are medicamente”.
Afirmațiile au fost considerate de CSM drept un atac la adresa independenței justiției și o tentativă de a transforma magistrații în țapi ispășitori pentru nemulțumirile sociale.
CSM acuză „un discurs periculos ce divizează societatea”
Consiliul a reacționat ferm, afirmând că spusele Oanei Gheorghiu „au depășit limitele unui discurs politic responsabil” și că reprezintă o formă de instigare la ură și discriminare față de corpul magistraților.
„Consiliul Superior al Magistraturii condamnă ferm declaraţiile vicepremierului Oana Gheorghiu formulate în cadrul unui interviu televizat, prin care independenţa justiţiei şi statutul magistraţilor au fost încălcate într-un mod iresponsabil şi populist. Afirmaţiile formulate deliberat într-o notă caracterizată de vector emoţional, cu referire la fonduri alocate pentru minori afectaţi de patologii grave, şi comparaţia între situaţia acestora şi garanţiile financiare de independenţă a justiţiei nu pot fi simple opinii personale atunci când provin de la un reprezentant al puterii executive. Astfel de afirmaţii reprezintă atacuri la adresa unei puteri constituţionale, care alimentează un discurs periculos ce incită la ură şi discriminare, menit să antagonizeze societatea faţă de corpul profesional al magistraţilor. Opoziţia artificială între magistraţi şi ‘copilul flămând căruia i se ia de la gură’ este o manipulare şi o încercare de a deturna nemulţumirile publice spre justiţie, plasând nereal şi artificial asigurarea resurselor financiare în relaţie directă cu independenţa financiară a magistraţilor”, declară CSM.
CSM susține că opoziția artificială între magistrați și „copilul flămând căruia i se ia mâncarea din gură” este „o manipulare periculoasă” și „o încercare de a devia furia publică împotriva justiției”.
„Independența justiției este o garanție pentru cetățeni, nu un privilegiu”
Reprezentanții Consiliului au subliniat că independența financiară a magistraților constituie o garanție constituțională esențială pentru funcționarea democrației, nu un avantaj personal al judecătorilor și procurorilor.
De asemenea, CSM a precizat că Guvernul, în calitate de exponent al puterii executive, are datoria să consolideze sistemul judiciar, nu să-l submineze, și trebuie să colaboreze loial cu puterea judecătorească.
CSM a sesizat autoritățile de anchetă
După examinarea declarațiilor făcute de vicepremier, CSM a anunțat că a sesizat organele de anchetă pentru a verifica dacă Oana Gheorghiu a încălcat articolul 369 din Codul Penal, care sancționează incitarea la ură, violență sau discriminare.
„În raport cu declaraţiile doamnei vicepremier, faţă de conţinutul concret şi efectele acestora în plan social la adresa imaginii şi prestigiului funcţiei de magistrat, Consiliul Superior al Magistraturii a decis sesizarea organelor abilitate pentru efectuarea de cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de incitare la violenţă, ură sau discriminare prevăzută de dispoziţiile art. 369 din Codul Penal. Consiliul solicită pe această cale reprezentanţilor puterii executive să păstreze echilibrul şi decenţa în discursul public şi să nu formuleze judecăţi iresponsabile pe fond exclusiv emoţional care să submineze nu doar independenţa justiţiei, ci şi respectul datorat acesteia într-un stat de drept, cu consecinţa incitării populaţiei la ură împotriva judecătorilor şi procurorilor”, transmite CSM.