Mamă eroină, tratată inuman la Floreasca, gândacii atârnau de perfuzii. A fost transferată în Belgia cu infecţii multiple
Situația gravă a spitalelor din România continuă să iasă la iveală, dezvăluind noi exemple de nepăsare și tratamente inumane. O femeie care a stat internată în Compartimentul de Arși de la Floreasca a fost lăsată să sufere, potrivit surorii sale, în timp ce cerșea calmante, iar gândacii se târau pe perfuziile din jurul ei. După aproape două luni de suferință, familia a reușit să o ducă în Belgia, unde s-a constatat că era deja infectată cu mai multe bacterii, inclusiv piocianic. În urma acuzațiilor, Ministerul Sănătății a trimis mai multe echipe de control la spital.
Acum 57 de zile, Lavinia, mamă a doi copii, a ajuns în stare gravă la Spitalul Floreasca. Avea arsuri pe 70% din corp, după ce a intervenit să-și salveze copiii în urma unei explozii a centralei din locuință. Femeia și-a protejat copiii de flăcări, fiind ea însăși grav afectată.
“Mi s-a spus inițial că starea ei este foarte critică și nu poate fi mutată,” a declarat Alina Alexandru, sora victimei.
Crezând în profesionalismul medicilor, rudele au decis să o lase internată în secția specializată a spitalului. Dar ceea ce urma să trăiască Lavinia a fost un coșmar.
“Se lipeau plăgile de cearşafuri, atunci când o întorceau sau o curăţau suferea îngrozitor. Se făcea sedare, dar nu înainte de-a desprinde cearşaful de ea” a relatat în continuare sora Laviniei.
Lipsa unei bănci de piele în România a forțat medicii să apeleze la familia pacientei pentru a obține ţesutul necesar intervențiilor. Rudele s-au confruntat cu un sistem medical lipsit de empatie și plin de deficiențe.
“Gândacii i-am văzut când am fost internată. Într-o dimineaţă m-am trezit şi atârna un gândac de perfuzia mea. Dacă îmi intra vreunul în gură, dacă voi lua ceva de la ei, eu nu aveam piele, eu nu eram bandajată” a mai povestit Alina.
A făcut poze şi a trimis asistentelor. Răspunsul a fost halucinant.
Ce au spus asistentele despre situaţia din spital
“Au zis că sunt ameţiţi, că au făcut curăţare în altă secţie a spitalului şi probabil au fugit prin canalizare. Exact cu o zi înainte mă năpădiseră furnicile, încercând să folosesc baia. Eu abia începusem să mă ridic, nici măcar nu avusesem posibilitatea să le îndepărtez de pe mine” a relatat sora Laviniei.
La câteva zile de la transplantul de piele, Alina era chinuită de durere. La fel şi unchiul lor, care donase la rândul lui. Nu se găsea însă niciun calmant în secţie.
“Ne spunea că nu putem să ne văităm în halul ăsta, că dacă noi ne văităm…amărâta aia, adică sora mea ce să mai zică dincolo, dincolo ea trăieşte Iadul pe pământ” a povestit în continuare sora Laviniei.
Medicii au trimis familia să cumpere calmante, dar s-au lovit de propriile regulamente.
“Nu mi se permite să-mi adiminstrez calmantele dacă sunt din afara spitalului. Mi-au spus că vor merge şi vor lua de la critici, şi atunci eu, da, am refuzat” a relatat sora Laviniei.
În timp ce Lavinia era tratată în spital, familia a fost informată că aceasta contractase mai multe infecții bacteriene. În acel moment, au decis să solicite transferul în străinătate.
După 53 de zile de așteptări și insistențe, spitalul tot nu aproba transferul, așa că rudele au strâns banii necesari și au reușit să o ducă pe Lavinia într-un spital din Belgia. Acolo, medicii au descoperit infecții multiple, inclusiv cu bacteria piocianic. În prezent, aceasta este tratată pentru infecțiile luate din România, dar și pentru arsurile suferite.
În țară, trei instituții au început anchete pentru a verifica neregulile de la spitalul Floreasca.
“Ministerul Sănătăţii a trimis aici la Spitalul Floreasca din Capitală, Inspecţia Sanitară de Stat, Corpul de Control şi Colegiul Medicilor. Inspectorii verifică stocurile de analgezice şi contractele de dezinsecţie, iar cei de la Colegiu, modul în care a fost aplicat protocolul de analgezice în cazul durerii” a relatat reporterul Observator Maria Rohnean.
“Îi rog să facă toate verificările şi chiar să pot dormi liniştită şi Lavinia să fie ultima” a spus sora Laviniei.
Lavinia trebuie să stea Lavinia minim 2 luni în Belgia, dar şansele nu mai sunt acum, 0,01%, ca în prima zi. Acum sunt toate şansele ca ea să iasă de acolo vindecată.