Nicușor Dan discuții detașata cu Emmanuel Macron la Summitul NATO: “Franța aduce o contribuție neprețuită la securitatea României”
Nicușor Dan a avut o întrevedere cu omologul său francez, Emmanuel Macron, în contextul Summitului NATO desfășurat pe 24-25 iunie la Haga. Cu această ocazie, șeful statului român a discutat degajat cu liderul francez despre viitoarea reuniune a Consiliului European.
Președintele României a fost prezent marți și miercuri la întâlnirea liderilor statelor membre NATO, organizată în Olanda, unde s-au conturat direcțiile strategice ale alianței și s-au analizat perspectivele privind securitatea internațională.
La Summit, Nicușor Dan a fost surprins într-un moment jovial cu Emmanuel Macron. Cei doi au fost văzuți zâmbind și schimbând replici amicale, fapt ușurat și de faptul că președintele român stăpânește foarte bine limba franceză.
Întrebat ulterior despre subiectele abordate în discuția cu liderul de la Élysée, Nicușor Dan a spus zâmbind că au vorbit despre temele ce urmează a fi dezbătute în cadrul viitorului Consiliu European.
“Am discutat mai mult aseară la cină, ca doi francofoni. Chestiuni legate de Consiliul European de mâine, dar nu chestiuni extrem de substanțiale”, a transmis președintele României.
De asemenea, Nicușor Dan a purtat conversații și cu alți oficiali de rang înalt din cadrul alianței, printre care cancelarul german Friedrich Merz, prim-miniștrii Ulf Kristersson din Suedia, Kyriakos Mitsotakis din Grecia, Mark Carney din Canada și Jacinda Ardern din Noua Zeelandă, precum și cu președinții din Finlanda, Croația și Muntenegru.
Un moment deosebit a fost scurta discuție dintre Nicușor Dan și fostul președinte american Donald Trump, despre care liderul român a precizat că a avut un caracter pur formal. În plus, secretarul de Stat al SUA, Marco Rubio, i-a transmis aprecieri pentru modul în care România a organizat recentul scrutin prezidențial.
În imagini se poate observa, parțial ascuns în spatele lui Donald Trump, pe Ionuț Moșteanu, actualul ministru al Apărării, iar în apropierea lui Nicușor Dan se află Antti Häkkänen, ministrul apărării din Finlanda, în așteptarea momentului în care urma să dea mâna cu fostul lider de la Casa Albă. În spatele oficialului finlandez se aliniaseră și alți reprezentanți europeni, dornici să salute delegația americană.

“Oportunitatea noastră este Portul Constanța în perspectiva reconstruirii Ucrainei. DE ce există interes, pentru că există amenințarea pe flancul estic și pentru că Marea Neagră este o componentă importantă a acestui flanc estic”, mai transmite Nicușor Dan
Întrebat despre momentul în care l-a salutat pe Donald Trump, președintele a explicat că a fost vorba doar despre un gest protocolar, făcut din politețe. În schimb, a avut o discuție mai consistentă cu Marco Rubio, secretarul de stat al Statelor Unite, care i-a transmis aprecieri pentru modul în care s-au desfășurat alegerile din România, spunând că a urmărit atent procesul electoral.
“Am vorbit cu domnul Rubio, a urmărit alegerile din România și ne-a felicitat cum s-au terminat”, mai arată Nicușor Dan.